Stará verzus nová norma pre bezpečnostnú obuv
Na začiatok treba uviesť, že bezpečnostná obuv a pracovná obuv nie je to isté. Aj keď laická verejnosť tieto pojmy zamieňa, bezpečnostná obuv je taká, ktorá obsahuje bezpečnostné prvky ako napr. bezpečnostnú špicu alebo planžetu proti prepichnutiu klincom. Takáto obuv sa testuje normou EN ISO 20345.
Pracovná obuv tieto prvky neobsahuje, a testuje sa normou EN ISO 20347.
Čo sa zmenilo v novej aktualizácií normy EN ISO 20345?
Stará verzia, z roku 2012, rozdeľovala obuv do 2 tried a 6 kategórií +2 doplnkové ochrany WRU (vodeodpudivý zvršok) a P (podošva odolná proti prepichnutiu).
Trieda 1 je obuv vyrobená z kožených a ďalších materiálov. Trieda 2 je celogumová obuv (celá vulkanizovaná) alebo celopolymérová obuv (celá lisovaná). Inak povedané, Trieda 1 je bežná obuv (koža, textil, syntetika) a Trieda 2 sú zväčša gumáky.
Jednotlivé kategórie, SB, S1, S2, S3, S4 a S5, potom určujú, čo všetko obsahuje daná obuv – bezpečnostná špica, uzavretá päta, absorpcia energie v päte či elektrický odpor.
Stará norma:
Nová verzia pridáva do normy 2 kategórie (SB, S1, S2, S3, S4, S5 + S6, S7) a 4 doplnkové ochrany (PL, PS, WPA, WR).
Nové zmeny v norme EN ISO 20345:2022 pre bezpečnostnú obuv
Všetky jednotlivé zmeny si priblížime v nasledujúcej časti.
1) Zmizne označenie SRA, SRB aj SRC
Označenie protišmykovej podrážky triedou SRA, SRB a SRC zmizne. Skúška sklzu podobná SRA bude namiesto toho súčasťou základnej požiadavky na certifikáciu, a preto nemá žiadne špeciálne označenie.
Okrem základnej certifikácie sa môže vykonať ešte jeden test sklzu, ktorý je následne označený SR (Slip Resistance). Pri topánkach napríklad s cvokmi, ktoré môže byť v praxi náročné alebo nemožné odskúšať podľa normy, môže mať topánka označenie symbolom: Ø. Testovacie metódy sú mierne upravené, aby lepšie napodobňovali realitu, napríklad všetky testy sklzu sa robia na dlaždiciach.
2) Trieda P sa rozšíri o PS a PL
Topánka vybavená ochranou proti prepichnutiu klincom mala predtým označenie P. Toto označenie však nehovorí, z akého materiálu sa ochrana proti klincom skladá. Nová norma trochu objasňuje, z akého materiálu sa ochrana skladá a aká veľkosť testovacieho klincu bola pri testoch použitá. Menší priemer dáva vyšší tlak a tým aj vyššie požiadavky na ochranu.
- P: Oceľová ochrana proti klincom, s priemerom skúšobného klinca 4,5 mm
- PL: Nekovová ochrana proti klincom, s priemerom testovacieho klinca 4,5 mm
- PS: Nekovová ochrana proti klincom,s priemerom skúšobného klinca 3 mm
PL znamená large (veľký) a PS small (malý)
3) Nové triedy až do S7
Počet kategórií sa zvýšil z SB – S5 na SB – S7 s pridruženými podúrovňami.
Predchádzajúce úrovne ochrany boli rozdelené takto: SB, S1, S2, S3, S4 a S5, kde SB je jediná kategória ochrany, ktorá umožňuje otvorenú pätu. S1 bola často uvádzaná aj s ochranou proti klincom (P) a potom označenie vyzeralo ako S1 P.
Nové rozdelenie je: SB, S1, S2, S3, S4, S5, S6 a S7.
Úroveň ochrany S1 bude stále viditeľná s príponou P, teda S1 P. Keďže však testy na ochranu proti klincom boli rozšírené na P, PL a PS, úroveň ochrany S1 bude možné špecifikovať s týmito doplnkami; S1 P, S1 PL a S1 PS.
Ďalšie kategórie, ktoré už obsahujú požiadavky na ochranu proti klincom, nie sú uvedené ako predtým, pretože už samotná úroveň ochrany uvádza, že výrobok tieto požiadavky spĺňa. Je však zaujímavé vedieť, aký typ ochrany proti klincom je súčasťou produktu. Napríklad trieda ochrany S3 (požiadavka na ochranu proti klincom je už zahrnutá v tejto triede ochrany) je preto rozdelená do nasledujúcich troch úrovní – S3, S3 L a S3 S.
S3 je oceľová ochrana proti klincom, S3 L nekovová ochrana proti veľkým klincom (L = Large) a S3 S je nekovová ochrana proti malým klincom (S = Small). Rovnakým spôsobom sú rozdelené kategórie S5 a S7, keďže tieto kategórie majú požiadavky aj na ochranu proti klincom.
4) Vodeodolnosť WRU nahradí WRA a WR
Táto časť sa týka predovšetkým nových kategórií S6 a S7.
S6 a S7 majú spoločné to, že tieto kategórie majú požiadavky na vodeodolnosť (Water-Resistant, označenie WR). Inak S6 znamená rovnakú ochranu ako kategória S2, ale s dodatočnými požiadavkami na vodeodolnosť (WR), a S7 je to isté ako S3 (+WR).
Schválená topánka s označením S2 alebo S3 má podľa „starej“ normy vodeodpudivý zvršok (WRU – Water Repellent Upper). Na získanie WRU sa však testuje iba samotný materiál. Keď je materiál súčasťou topánky, topánka ako celok môže stratiť svoju vodeodpudivosť, pretože voda preniká do švov.
V novej norme preto mizne označenie WRU, a namiesto neho vznikne označenie WPA (Water penetration and absorption) a označenie WR (Water-Resistant).
5) 6 nových označení a kódov
Dodatočné požiadavky (doplnkové ochrany) sa zmenili z 12 na 18. Niektoré boli odstránené a namiesto toho sa stali súčasťou základnej certifikácie, zatiaľ čo iné boli pridané. Nový zoznam 18 možných dodatočných požiadaviek vyzerá takto:
- A – Antistatická obuv
- AN – Ochrana členkov
- CI – Izolácia podošvy proti chladu
- HI – Tepelná izolácia podošvy
- CR – Odolnosť proti prerezaniu
- E – Absorpcia energie v oblasti päty
- FO – Odolnosť voči vykurovaciemu oleju
- LG – Rebríkový úchyt
- M – Metatarsal
- WR – Vodeodolnosť
- WPA – Prienik a absorpcia vody
- C – Čiastočne vodivá obuv
- P – Odolnosť proti perforácií (kovová vložka, veľký klinec)
- PL – Odolnosť proti perforácii (nekovová vložka, veľký klinec)
- PS – Odolnosť proti perforácii (nekovová vložka, malý klienc)
- SC – Absorpcia úderov na špici
- HRO – Žiaruvzdorná podošva
- SR – Odolnosť voči pošmyknutiu (keramická dlažba s glycerínom)
6) FO – odolnosť voči olejom
Označenie FO už nie je povinné.
Označenie FO sa vzťahuje na odolnosť podrážky voči uhľovodíkom (oleje, benzín atď.). Tá bola predtým povinnou súčasťou pre kategórie S1 – S5, FO bude odteraz dodatočným testom, ktorý možno vykonať pre topánky určené do takéhoto prostredia.
7) Rebríkový úchop
Predtým bol „rebríkový úchop“ zahrnutý do normy pre topánky určené pre hasičov. Táto časť bola skopírovaná na samostatný dodatočný test pre všetky bezpečnostné topánky. To umožňuje testovať všetky bezpečnostné topánky s ohľadom na priľnavosť kroku v novom štandarde. Upozorňujeme, že toto je jeden z niekoľkých dodatočných testov, ktoré nie sú povinné.
Odkedy platí nová bezpečnostná norma EN ISO 20345:2022?
Bezpečnostná obuv uvedená na trh po 30. marci 2023 musí byť certifikovaná podľa EN ISO 20345:2022.
Bezpečnostná obuv, ktorá je už na trhu a ktorej certifikát je stále platný, však nemusí byť certifikovaná podľa novej normy do roku platnosti certifikátu. Typová skúška EÚ (certifikát) má platnosť 5 rokov. Preto ešte nejaký čas uvidíme na trhu produkty certifikované podľa nových aj starých noriem.