National Institute of Health (NIH) publikoval štúdiu, podľa ktorej môže vírus prežiť zavesený vo vzduchu až 3 hodiny. V predstavách laikov totiž kvapôčky po zakašľaní padajú rovno k zemi, čo je dobre viditeľné najmä v dennom svetle. Ale v podstate sú tu mikrokapsule, ktoré chránia vírus ako kozmická loď, a tak sa aj správajú v priestore.
Je dôležité uvedomiť si, že vírus môže kontaminovať povrchy, na ktoré dopadli kvapôčky z dychu pri rozprávaní, kýchaní alebo kašlaní osoby nakazenej vírusom – pričom táto osoba ani nemusí vedieť, že je nakazená. Kvapôčky môžu pristáť na kľučke od dverí, na tlačidlách od výťahu alebo na pracovnom stole a tak rozšíriť vírus na ďalších ľudí, ktorí sa ich dotknú. Preto je nesmierne dôležité nosiť rúško a minimalizovať množstvo kontaminovaných povrchov. Zároveň je potrebné dezinfikovať tieto povrchy aby sa nešírila nákaza.
NOSTE RÚŠKO
Jednorazové noste naozaj iba raz a po návrate domov si ich zložte tak, že ich chytíte iba gumičky. Nikdy sa nedotýkajte prednej časti rúška, ktorá môže byť kontaminovaná. Následne pomôcku zahoďte do uzavretého koša.
Pokiaľ ste si rúško ušili, tiež ho používajte jednorazovo, perte ho na teplote 60 až 90 °C. Po uschnutí ho prežehlite.
ŽIVOTNOSŤ NA POVRCHOCH
Vedci zistili, že vírus prežil najdlhšie na nerezovej oceli a polypropyléne – typickom plaste využívanom masívne na výrobu hračiek či autodielov. Na týchto povrchoch bol prítomný až 3 dni. Na kartóne sa však nový koronavírus dokázal udržať 24 hodín. Na hliníku sa udržal od 2 do 8 hodín, v prípade latexu niečo menej ako 8 hodín. Mimoriadne opatrní by sme teda mali byť pri hladkých povrchoch. Najlepšími médiami na prenos vírusu sú kľučky a povrchy stolov.
Tieto a podobné testy prebiehajú v stabilných a kontrolovaných podmienkach. V bežnom prostredí sa podmienky ako svetlo, teplota a vlhkosť menia, a tým pádom sa môže meniť aj doba prežitia vírusu. Ak napríklad vírus kontaminuje okennú parapetu alebo dosku písacieho stola, na ktorú svieti slnko, pravdepodobne tak dlho neprežije, nakoľko UVA žiarenie má silné dezinfekčné účinky.
BANKOVKY A MOBIL
Štruktúrovaný povrch s pórmi zachytí koronavírusy a uviaznu v ňom ako v pasci, kde hynú oveľa skôr. Hovoríme o látkach, vlasoch a aj o bankovkách.
Mince majú vyšší potenciál prenosu infekcie než bankovky, na ich povrchu je množstvo bacilov. Preto je potrebné po platení použiť dezinfekciu na ruky, prípadne si ich doma riadne vyumývať mydlom.
Zdrojom pre šírenie vírusu môže byť mobil. Je potrebné ho po príchode zvonka taktiež dezinfikovať.
Ideálne, ak použijete na utieranie vlhčenú handričku s roztokom s obsahom alkoholu alebo vatový tampón s dezinfekciou. Nikdy nestriekajte prípravok priamo na prístroj, aby ste ho nepoškodili.
Ako sa chrániť?
Dodržiavajme všetky odporúčania oficiálnych autorít – noste rúšku (zabezpečte jej dezinfekciu), obmedze sociálne kontakty. Udržujme si odstup od iných minimálne 2 metre, nedotýkajme sa T-zóny (oči, nos, ústa), často a dôkladne si umývajme ruky a dezinfikujme povrchy okolo nás.
Je vedecky dokázané, že koronavírusy všeobecne môžu byť eliminované z povrchov tradičnými dezinfekčnými prostriedkami, ktoré používame v domácnosti. Dezinfekčné prostriedky obsahujúce už 62% etanolu, 0,5% peroxidu vodíka alebo 0,1% chlóranu sodného (amoniak) sú schopné účinne deaktivovať koronavírusy do jednej minúty.
Dezinfikujte všetky povrchy v domácnosti, ktorých sa často dotýkate: kuchynskú dosku, jedálenský stôl, operadlá stoličiek, elektrické vypínače, všetky kľučky a držadlá, toalety a umývadlá, tv ovládač. Po príchode domov si vždy dôkladne umyte ruky, vydezinfikujete kľučku na dverách a následne aj mobil, ktorý je vašou treťou rukou ako aj ostatné veci, ktoré so sebou bežne nosíte a dotýkate sa ich rukami.
Zdroj: www.preventívne.sk, www.lekar.sk